Menu
چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹

تولید محصول سلولی در حوزه جوانسازی و رفع چین و چروک پوست

تولید محصول سلولی در حوزه جوانسازی و رفع چین و چروک پوست

یکی از کاربردهای استفاده از سلول های مشتق از پوست، حوزه جوانسازی و رفع چین و چروک پوست صورت است.  در سال 2012 , Smith و همکارانش در یک کارآزمائی بالینی چند مرکزی در آمریکا که بصورت  تصادفی و دوسوکور طراحی شده بود، 372 داوطلب بهبود چین نازولبیال را تحت درمان با سلول های فیبروبلاست اتولوگ قرار داده و در مقایسه آماری (P < 0.05)  با گروه کنترل تحت درمان با پلاسبو بطور معناداری فاکتورهای ترمیم مورد بررسی افزایش پیدا کرده است، همچنین پس از 6 ماه پیگیری در کمتر از یک درصد از افراد تحت مطالعه عوارضی مانند افزایش پیگمنتاسیون در محل تزریق، ادم وحساسیت ایجاد شد و افراد تحت درمان از نتیجه کارآزمائی رضایت خاطر داشتند .

نتایج این مطالعه منجر به ثبت محصولی به نام  Laviv  و نام تجاری   Azficel-T  از سوی کمپانی فیبروسل در سازمان غذا و داروی ابالات متحده آمریکا شد، این محصول شامل سلول های فیبروبلاست اتولوگ کشت شده ی فرد متقاضی در محیط کشت جهت تزریق زیرپوستی در چین های نازولبیال در اطراف دهان و بینی و چین های سطحی می باشد که ظاهر پوست را جوان تر می سازد که تا آن زمان، در نوع خود تنها محصول در این زمینه و با این ویژگی ها می باشد.

سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا قسمت های مختلف استفاده از سلول های اتولوگ بمنظور پیوند به فرد برای بدست آوردن عملکرد در بافتی که عملکردش را از دست داده در قانونی با شماره 21CFR 1271.1 بصورت مشروح توضیح داده است. بطور کلی تزریق با سوزن گیج 27 یا 30  متداولترین روش انتقال سوسپانسیون سلولی فیبروبلاست به متقاضی است که همانگونه که مطرح شد کمپانی لاویو در سال 2011 با در نظر گرفتن موارد مذکور محصول سلولی فیبروبلاست را بمنظور تزریق در لایه ی درم پوست در ناحیه چین نازولبیال و بهبود وضع پوست صورت، به بازار معرفی کردند

به گفته‌ی دکتر Robert A. Weiss از دانشکده‌ی پزشکی Johns Hopkins و سرپرست پروژه‌ تولید LaViv  هدف از این کار را به کارگیری سلول‌های پوستی خودی به منظور کمک به تولید کلاژن و بهبود خطوط ناشی از چین و چروک است.

هر ویال LaViv شامل حدود 18 میلیون سلول است که برای هر بیمار سه دوز (سه ویال) بیمار در فواصل 3 تا 6 هفته‌ای قابل پیوند است.