Menu
چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹

درمان بیش از ۸۰ بیماری با سلول‌های بنیادی

درمان بیش از ۸۰ بیماری با سلول‌های بنیادی

از نظر کاربردی بیش از ۸۰ بیماری با استفاده از سلول‌های بنیادی درمان می‌شود که عمده استفاده از این سلول‌ها برای درمان بیماری‌هایی با منشا خونی، انواع سرطان‌ها، تالاسمی و ... مناسب است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان گفت: سلول‌های بنیادی دارای دو ویژگی خودنوزایی و تمایز یا تخصصی شدن هستند، به گونه‌ای که سلول مشابه خود را تولید و به سلول‌های دیگری به نام سلول‌های بنیادی تبدیل می‌شود. دکتر ضرابی گفت: سلول‌های بنیادی جنین، بالغین و خون بند ناف از انواع سلول‌های بنیادی بوده که یکی از منابع سلول‌های بنیادی مغز استخوان است.

مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان ادامه داد: خون بندناف مملو از سلول‌های بنیادی است که اگر جمع‌آوری شود می‌تواند در درمان بیماری‌ها موثر باشد. وی بیان کرد: 80 تا 200 میلی‌لیتر خون در بندناف و جفت وجود دارد که می‌توان به راحتی آن را جمع‌آوری و در زمان مناسب از آن استفاده کرد. دکتر ضرابی افزود: زمان مناسب برای جمع‌آوری سلول‌های بنیادی 5 تا 10 دقیقه بعد از زایمان بوده که بسیار مهم است که خون جمع‌آوری شده آلوده نشود.

وی گفت: بانک خون عمومی و خصوصی یا خانوادگی از انواع بانک‌های خون هستند که در بانک خون عمومی مالک آن خانواده‌ها نیستند، ولی در بانک خون خصوصی یا خانوادگی نمونه گرفته شده برای خود و خانواده نگهداری می‌شود، به طوری که در دنیا بیش از 40 هزار پیوند با استفاده از خون بندناف انجام شده است. وی افزود: از نظر کاربردی بیش از 80 بیماری با استفاده از سلول‌های بنیادی درمان می‌شود که عمده استفاده از این سلول‌ها برای درمان بیماری‌هایی با منشا خونی، انواع سرطان‌ها، تالاسمی و ... مناسب است. مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان جهاددانشگاهی تصریح کرد: در دنیا بر روی بیماری‌هایی همچون فلج مغزی اطفال، اوتیسم، مشکلات کوتاهی قد، کاهش شنوایی کارآزمایی‌هایی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: ریشه دندان عقل دارای سلول بنیادی است که امروزه امکان جداسازی آن فراهم شده ولی در کشور خدماتی برای آن ارایه نمی‌شود. دکتر ضرابی اظهار کرد: نمونه‌هایی که جمع‌آوری می‌شود در کمتر از 24 ساعت از استان‌ها به تهران ارسال و ذخیره‌سازی انجام می‌شود. وی گفت: امروزه طبق اعلام استاندارد جهانی بانک خون، تا 25 سال می‌توان سلول‌های بنیادی را نگهداری کرد که هر نمونه برای یک نوبت قابل استفاده است.

 

 

منبع: ایسنا