Menu
چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹

رشد شتابان ایران در پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز

رشد شتابان ایران در پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز

ایران طی سال‌های اخیر رشد شتابانی در پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز و مراکز پیوند آن، داشته و با همت و تلاش محققان کشور به موفقیت‌های خوبی در این زمینه دست یافته است.

سومین شنبه سپتامبر ( ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور ماه) به عنوان روز جهانی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون ساز نامگذاری شده، این روز فرصتی برای آشنایی با دستاوردهای علمی این حوزه است. پیشرفت های علمی سبب شده تا این فرآورده خونی هرساله جان تعداد زیادی افراد بیمار در جهان را از مرگ حتمی نجات دهد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری روز شنبه در این زمینه گفت: رشد خیلی خوبی طی ۴ تا ۵ سال گذشته در پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز و  مراکز پیوند داشتیم. دکتر امیرعلی حمیدیه با اشاره به اینکه تعداد مراکز پیوند در کشور طی سال‌های اخیر از ۴ مرکز به ۱۸ مرکز رسید، اظهار داشت: تعداد پیوندها هم از ۴۰۰ تا ۵۰۰ مورد در سال به ۱۲۰۰ مورد رسیده است.

وی بیان داشت: در حال حاضر پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز در حدود ۴۵ کشور دنیا از جمله ایران انجام می‌شود. پیوند طی چند سال پیش در کشور در چند مرکز محدود انجام می شد که الان به ۱۸ مرکز رسیده است. حمیدیه در پاسخ به اینکه آیا این تعداد پیوند برای بیماران در کشور کافی است؟ گفت: برای جمعیت حدود ۸۰ میلیونی ۱۲۰۰ پیوند کافی نیست و کشور قطعا به بیش از ۲ هزار پیوند در سال نیاز دارد که برای این کار هم باید مراکز اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون ساز و هم مراکز پیوند افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از مراکز پیوند در تهران مستقر هستند، گفت: در برخی استان‌ها مانند آذربایجان شرقی، مازندران، خراسان رضوی، فارس، کرمان، اصفهان، خوزستان و کرمانشاه هم این مراکز مستقر و در حال ارائه خدمت به بیماران هستند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر ضروری گسترش تعداد تخت‌های این مراکز تاکید کرد و افزود: با این اقدام می‌توان به بیش از ۲ هزار پیوند در سال دست یافت.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به تعداد پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز در کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون بیش از ۱۱ هزار پیوند در ایران انجام شده است. وی، ایران را به عنوان قطب پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز اعلام کرد و افزود: ما در منطقه خاورمیانه و شرق مدیترانه در این حوزه وضعیت خیلی خوبی داریم. حمیدیه با اشاره به اینکه کشورهای اطراف ما زیرساخت‌های لازم برای پیوند را ندارند، اظهار داشت: ۱۲ تا ۱۳ کشور اطراف ما، مریض‌های خود را برای پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز به ایران می‌فرستند. وی ادامه داد: هرچند وضعیت ما در حوزه پیوند، نسبت به غرب آسیا خیلی خوب است اما تعداد پیوند در کشورهای شرق آسیا مانند ژاپن، کره جنوبی و استرالیا بیشتر از ما می‌باشد و جا دارد تعداد پیوندهای خودمان را گسترش دهیم.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: حدود ۷۰ نوع بیماری صعب‌العلاج با استفاده از سلول‌های بنیادی خون ساز، علاج قطعی پیدا می‌کنند. وی بیماری هایی که با این روش پیشرفته درمان می‌شوند را به پنج دسته تقسیم کرد و گفت: دسته اول بیماری‌های خونی بدخیم مانند انواع سرطان‌ها هستند، دسته دوم هم بیماری‌های خونی غیر بدخیم مانند تالاسمی ماژور و کم کاری مغز استخوان می‌باشند که با این روش مداوا می شوند. فوق تخصص خون و سرطان و پیوند سلول‌های بنیادی کودکان افزود: بیماری های نقص ایمنی، بیماری‌های متابولیک ارثی و برخی تومورهای جامد جز  دسته بعدی هستند که درمان آن‌ها با پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز میسر می‌باشد.

 

 

 

 

 

منبع: ایرنا